Vad vi gör

XYZDP är verksamma inom arkitekturens flesta områden och skalor, från första analys till färdiga bygghandlingar. Vid projektinitiering, stadsutveckling, kvalitetsprogram och detaljplanearbeten har kontoret en gedigen kompetens. Tillsammans har vi en bred kompetens för att ta projekt från ritningsbord till spade i jord – inte minst inom ett av våra specialområden: ”automotive.”

XYZDP är utbildade och ansvariga märkesarkitekter för ett flertal starka varumärken och är för närvarande verksamma i Sverige, Danmark och Norge. Sedan starten 2012 har vi genomfört över 240 projekt inom bilindustrin. Vårt engagemang i fordonsindustrin började redan 2001 och sedan kontoret startade hösten 2012 har XYZDP etablerat en säker position med ett ökande antal kunder inom automotive.

Vi arbetar nära varumärkens egna arkitekter och har daglig kontakt med skyltleverantörer, möbelleverantörer och montörer. XYZDP ansvarar också för att samordna så skyltar och möbler i projekten levereras i tid. Vi jobbar tätt med projektledare och byggbolag och finns som en support hela vägen fram till invigning. För detta har vi en väl inarbetad process och fungerande verktyg för att hålla ordning och struktur. Vi är ett flexibelt team som är lätta att nå, det ska vara enkelt att anlita och jobba med oss!

Aktuellt

Medarbetare och kontakt

XYZDP består av arkitekter, ingenjörer, inredare, projektledare, kvinnor och män. En utmärkt mix som vi är övertygade om bidragit till att göra våra kunder väldigt nöjda. Genom att vara denna blandning av människor med olika kompetenser, hålla högt i tak och verka för stor kreativitet utvecklas vi hela tiden som företag tillsammans med våra kunder. Vi skapar miljöer med genomtänkt design och funktion, där människan och hållbarhet står i fokus.

För oss på XYZDP handlar livet om möten mellan människor, om att visa hjärta och om leenden. Vi älskar att ha roligt och att utvecklas – det är vår väg till framgång. Vi drivs också av övertygelsen att Magic happens när vi har modet att utmana det invanda. Tveka inte att kontakta oss!

Adam Tobias

Arkitekt

adam@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 27

Anna Törnqvist

Inredningsarkitekt

anna.tornqvist@xyzdp.se

+46 (0)73 031 10 06
+46 (0)10 206 71 39

Anthony Fox

Byggnadsingenjör

anthony@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 24

Christian Sjödin

ARKITEKT

christian.sjodin@xyzdp.se

+46 (0)10-206 71 32

Christine Tam

Arkitekt / Föräldraledig

christine.tam@xyzdp.se

+46 (0)10-206 71 35

Ellinore André Erixon

CI/CD manager
Inredare och projektledare/TJÄNSTLEDIG

ellinore@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 25

Fredric Hagerius

Ansvarig arkitekt, sar/msa

Partner 

fredric@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 21

Greger Nilsson

VD

Partner

greger@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 42

Gustav Björling

Arkitekt

gustav.bjorling@xyzdp.se

Johan Lingmark

ARKITEKT

johan@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 30

Josefin Släryd

CI/CD MANAGER
Koordinator

josefin@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 23

Julia Enderborg

INREDNINGSARKITEKT

julia.enderborg@xyzdp.se

+46 (0)10-206 71 33

Julia Melin

Byggnadsingenjör

Partner och projekteringsansvarig.

julia@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 22

Linnea Lundmark

Arkitekt

linnea.lundmark@xyzdp.se

Louise Husman

ARKITEKT

louise@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 31

Marianne Dellwik

ARKITEKT

marianne.dellwik@xyzdp.se

Petra Lind

Arkitekt

petra.lind@xyzdp.se

+46 (0) 73 045 72 42

Sofia Lindhagen

Arkitekt

sofia.lindhagen@xyzdp.se

Tove Södersten

ARKITEKT

tove.sodersten@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 36

Vilmos Tóth

Arkitekt / Byggnadsingenjör / Stadsplanerare

vilmos.toth@xyzdp.se

Yamilla Tabib Enholm

byggnadsingenjör

yamilla@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 28

Yvonne O´Connell

Kontorschef / Byggnadsingenjör

yvonne.oconnell@xyzdp.se

+46 (0)70-5455252

+46 (0)10 206 70 90

XYZDP Scandinavia AB, Hallvägen 21
121 62 Johanneshov

Kunder

Några av våra uppdragsgivare