Vad vi gör

XYZDP är verksamma inom arkitekturens flesta områden och skalor, från första analys till färdiga bygghandlingar. Vid projektinitiering, stadsutveckling, kvalitetsprogram och detaljplanearbeten för framförallt bostäder har vi ett tätt samarbete med MAP Stockholm, som har en mycket stor erfarenhet i ovan nämnda skeden. Tillsammans har vi en bred kompetens för att ta projekt från ritningsbord till spade i jord – inte minst inom ett av våra specialområden: ”automotive.”

XYZDP är utbildade och ansvariga märkesarkitekter för ett flertal starka varumärken och är för närvarande verksamma i Sverige, Danmark och Norge. Sedan starten 2012 har vi genomfört över 240 projekt inom bilindustrin. Vårt engagemang i fordonsindustrin började redan 2001 och sedan kontoret startade hösten 2012 har XYZDP etablerat en säker position med ett ökande antal kunder inom automotive.

Vi arbetar nära varumärkens egna arkitekter och har daglig kontakt med skyltleverantörer, möbelleverantörer och montörer. XYZDP ansvarar också för att samordna så skyltar och möbler i projekten levereras i tid. Vi jobbar tätt med projektledare och byggbolag och finns som en support hela vägen fram till invigning. För detta har vi en väl inarbetad process och fungerande verktyg för att hålla ordning och struktur. Vi är ett flexibelt team som är lätta att nå, det ska vara enkelt att anlita och jobba med oss!

Aktuellt

Medarbetare och kontakt

XYZDP består av arkitekter, ingenjörer, inredare, projektledare, kvinnor och män. En utmärkt mix som vi är övertygade om bidragit till att göra våra kunder väldigt nöjda. Genom att vara denna blandning av människor med olika kompetenser, hålla högt i tak och verka för stor kreativitet utvecklas vi hela tiden som företag tillsammans med våra kunder. Vi skapar miljöer med genomtänkt design och funktion, där människan och hållbarhet står i fokus.

För oss på XYZDP handlar livet om möten mellan människor, om att visa hjärta och om leenden. Vi älskar att ha roligt och att utvecklas – det är vår väg till framgång. Vi drivs också av övertygelsen att Magic happens när vi har modet att utmana det invanda. Tveka inte att kontakta oss!

Greger Nilsson

vd, CEO

Partner och ansvarig
Audi, Volkswagen, Porsche.

greger@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 42

Fredric Hagerius

Ansvarig arkitekt, sar/msa

Partner och ansvarig Mercedes-Benz (Sverige och Danmark) samt bostäder.

fredric@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 21

Julia Melin

Byggnadsingenjör

Partner och projekteringsansvarig.

julia@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 22

Ellinore André Erixon

Inredare och projektledare

Ansvarig Skoda och SEAT.

ellinore@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 25

Anthony Fox

Byggnadsingenjör

Ansvarig balkong
(Stockholm, Göteborg, Uppsala).

anthony@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 24

Josefin Släryd

Koordinator

josefin@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 23

Josefin Jägbring

Byggnadsingenjör

Ansvarig Mercedes-Benz (Norge).

josefin.j@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 26

Adam Tobias

Arkitekt

adam@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 27

Yamilla Tabib Enholm

byggnadsingenjör

yamilla@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 28

Sandra Björklin

Arkitekt

sandra@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 29

Johan Lingmark

johan@xyzdp.se

+46 (0)10 206 71 30

Alexander Hagerius

Kommunikatör

alexander@xyzdp.se

+46 (0)70 624 86 02

+46 (0)10 206 70 90

XYZDP Scandinavia AB, Virkesvägen 24 Vån 7
120 30 Stockholm

Kunder

Några av våra uppdragsgivare